Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 na Wydziale Medycyny Weterynarynej

Opublikował/a: Tadeusz Bakuła - emeryt
Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 na Wydziale Medycyny Weterynarynej

W dniu 4 października odbyła się uroczystość inauguracji roku akademickiego 2023/2024 oraz immatrykulacji nowoprzyjętych studentów.

W nowym roku akademickim, po raz pierwszy w historii Wydziału, studia na kierunku weterynaria są prowadzone również w języku angielskim. Podjęło je 12 osób, m.in. z Irlandii, Kanady i Ukrainy. Pierwszy rok studiów na kierunku weterynaria w języku polskim rozpoczęło 271 studentów. Nowoprzyjętym studentom życzymy, aby za 5,5 roku dołączyli do grona absolwentów Wydziału liczącego obecnie 5 512 osób. Władze samorządowe podczas uroczystości reprezentowała V-ce Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Sylwia Jaskulska. W tegorocznej inauguracji uczestniczyli goście z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu im Justusa Lebiega w Gissen: prof. dr. hc. mult. Martin Kramer - Vice-prezydent Uniwersytetu w Gissen, prof. Stefan Arnhold - Dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Gissen, prof. Franco Falcone – Prodziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Gissen, prof. dr. Gerharda Schuler, dr Emre Karakus oraz dwie studentki. Z Kazachskiego Narodowego Badawczego Uniwersytetu Rolniczego w Almaty w uroczystości uczestniczył prof. Akyłbiek Żumagaldijew. Wzięło w niej udział również liczne grono dziekanów, prodziekanów i pracowników naukowo-dydaktycznych wydziałów naszego Uniwersytetu, dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie - prof. dr hab. Mariusz Piskuła, przedstawiciele samorządu zawodowego lekarzy weterynarii i Inspekcji Weterynaryjnej oraz osoby, z którymi Wydział współpracuje. W swoim wystąpieniu Dziekan, prof. Bogdan Lewczuk, przedstawił najważniejsze osiągnięcia Wydziału, w tym uzyskanie akredytacji europejskiej, kategorii naukowej A w ewaluacji dyscyplin naukowych, zakończenie kluczowych dla Wydziału inwestycji oraz plany dalszego rozwoju. Za szczególne osiągniecia w nauce oraz działalność społeczną nagrody otrzymali: Julia Breninek, Adrianna Michniewicz, Aleksandra Ners, Simona Pietruszka, Daria Sporinapti, Maja Hartung, Iga Wereszka. Wykład inauguracyjny pt. „Tajemnice pszczelego ula” przedstawiła prof. Maria Michalczyk. Uroczystość po raz pierwszy w historii Wydziału była symultanicznie tłumaczona na język angielski.

Zdjęcia: